مواد دیرگداز

مواد دیرگداز

مواد ديرگداز

مواد معدني با دماي ذوب و خميري شدن بالا كه داراي خواص فيزيكي، مكانيكي، شيميايي و ترمومكانيكي مناسب در دماي كاركرد باشد. منظور از خواص ترمومكانيكي، خواص مكانيكي در دماي كاركرد و دماي بالا مي باشد مانند مقاومت خزشي و … است. مواد ديرگداز در صنايع آهن و فولاد(٧٠درصد)، سيمان، صنايع فلزي غير آهني مانند مس و آلومينيم و… كاربرد دارند. در ديرگدازها به جاي نقطه ذوب، نقطه خميري شدن و محدوده ذوب وجود دارد که برای دلايل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد،

١- وجود فاز زود ذوبي به نام فاز شيشه،

اين فاز به دليل وجود ناخالصي ها و همچنين سيليس در تركيب مواد اوليه اغلب ديرگدازها مي باشد. البته فاز شيشه مي تواند باعث اتصال بهتر بين ذرات و اگريگيت هاي ديرگداز شود امّا در صورت پايين بودن بيش از حدّ ويسكوزيته آن باعث افت خواص ترمومكانيكي از قبيل ديرگدازي تحت بار و… مي شود.

٢- مواد ديرگداز به دليل ماهيت معدني و سراميكي بودن آن ها داراي چند فاز در تركيب خود مي باشند كه هر كدام از اين فازها داراي نقطه ذوب مربوط به خود مي باشد. بنابراين براساس آناليز شيميايي آنها نقطه ذوب آنها تغيير مي كند.

در تشکیل دیرگدازها به طور کلی از 6 اکسید اصلی استفاده می‌شود که شامل موارد زیر است،

SiO2 سيليس

Al2O3 آلومينا

MgO منيزيا

ZrO2 زيركنيا

CaO اكسيد كلسيم

Cr2O3اكسيد كروم

همانطور که گفته شد ديرگدازها اصولاً از ٦ اكسيد اصلي فوق تشكيل مي شوند اما با توجه به شرايط كاربردي و خواص مورد نياز برخي تركيبات غير اكسيدي همچون  SiC, C و … به تركيبات افزوده مي شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت جهانی فلزات


ساعات کاری


شنبه
8:30 تا 17:00
یک شنبه
8:30 تا 17:00
دو شنبه
8:30 تا 17:00
سه شنبه
8:30 تا 17:00
چهار شنبه
8:30 تا 17:00
پنج شنبه
8:30 تا 13:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


شرکت ویستا هامرز در سال 1393 با هدف ارائه خدمات فنی مهندسی و همچنین تأمین و واردات مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز صنایع متالوژی از قبیل ورق استیل ، مواد اولیه دیرگداز و جوشکاری ، تأسیس گردید و با شناسایی نیازهای واقعی مواد اولیه کارخانجات تولیدی در راستای واردات و تأمین کالاهای اساسی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند گام برداشت. این شرکت با استفاده از پرسنل با تجربه‌، متخصص ، جوان و مسلط به به روزترین روش های تجارت بین الملل و خدمات فنی و مهندسی رشته متالوژی تبدیل به یکی از شرکت های موفق بازرگانی _ مهندسی گردید.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ویستاهامرز می‌باشد.