فولاد زنگ نزن (Stainless Steel)

فولاد زنگ نزن (Stainless Steel)

فولاد زنگ نزن (Stainless Steel)

فولاد زنگ نزن(استنلس استیل) نوعی از فولاد است که به عنوان کروم استیل یا استیل‌های مقاوم به خوردگی نیز شناخته می‌شود. بعد از آهن اصلی ترین عنصر به کار رفته در این فولادهای زنگ نزن کروم می‌باشد که خواص منحصر به‌فردی به این نوع فولادها می‌دهد. به غیر از کروم عناصر اصلی دیگری نیز در استیل های زنگ نزن وجود دارد که شامل کربن، مولیبدن، مس، منگنز، پتاسیم، نیتروژن، سیلیکون و سولفور می‌باشد.

فولادهای زنگ نزن فوق العاده با استحکام و بادوام هستند، در مقابل خراشیدگی مقاوم و به راحتی دچار زنگ‌زدگی نمی‌شوند و در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند. به دلیل خواص گفته شده این مواد دارای کاربرد زیادی در زندگی روزمره انسان می‌باشند.

آلیاژهای فولاد زنگ نزن بسیاری از خواص مفید خود را به دلیل حضور کروم در ترکیب خود به دست می‌آورند. بدین ترتیب که با اکسیداسیون کروم یک لایه اکسید کروم در ریز ساختار تشکیل می‌شود و مانع اکسید شدن آهن (زنگ زدگی) می‌شود و این لایه محافظ خاصیت زنگ نزن بودن را برای فولاد در برابر اکسیداسیون ایجاد می‌کند. باتوجه به اینکه واکنش بین اکسیژن و آهن در معرض هوا یک واکنش بسیار مخرب است و موجب زنگ زدگی فولاد می‌شود، با حضور کروم در ترکیب آلیاژ فولاد این واکنش به مقدار زیادی کنترل می‌شود. نکته جالب اینجاست که اگر لایه اکسید کروم خراشیده شود و آسیب ببیند می‌تواند به راحتی اصلاح شده و مجدداً اکسید کروم در این فضا تشکیل شده و در نتیجه به فولاد زنگ نزن دوام فوق العاده‌ای را می‌دهد.

کارخانجات زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که از فولاد زنگ‌نزن به عنوان مواد اولیه جهت تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این فولاد زنگ نزن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که می‌توان به صنایع ساختمان، صنایع غذایی، لوازم خانگی، صنایع شیمیایی و … اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت جهانی فلزات


ساعات کاری


شنبه
8:30 تا 17:00
یک شنبه
8:30 تا 17:00
دو شنبه
8:30 تا 17:00
سه شنبه
8:30 تا 17:00
چهار شنبه
8:30 تا 17:00
پنج شنبه
8:30 تا 13:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


شرکت ویستا هامرز در سال 1393 با هدف ارائه خدمات فنی مهندسی و همچنین تأمین و واردات مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز صنایع متالوژی از قبیل ورق استیل ، مواد اولیه دیرگداز و جوشکاری ، تأسیس گردید و با شناسایی نیازهای واقعی مواد اولیه کارخانجات تولیدی در راستای واردات و تأمین کالاهای اساسی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند گام برداشت. این شرکت با استفاده از پرسنل با تجربه‌، متخصص ، جوان و مسلط به به روزترین روش های تجارت بین الملل و خدمات فنی و مهندسی رشته متالوژی تبدیل به یکی از شرکت های موفق بازرگانی _ مهندسی گردید.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ویستاهامرز می‌باشد.